Şunlar Lut kavminin kötü ahlakındandır, hadisi sahih mi?

Soru Detayı

- Şunlar Lut kavminin kötü ahlakındandır: Erkeklerin sakız çiğnemesi, yol üzerinde misvak kullanmak, ıslık çalmak, güvercinle oynamak, erkeklerin parmaklarına kına yakması, bağrı açık gezmek. [Deylemî]
- Bu duruma göre, örneğin araç içerisinde seyahat ederken veya aracı yol kenarına çekmişken misvak kullanmak, gömleğin sadece yaka düğmesinin açık olması, bazı yörelerde damatların serçe parmağına kına yakılması bu hadis-i şerifin şümulüne girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Lut kavmi ile ilgili rivayet için bk. Deylemi, 4081.

Bu hadis rivayeti sahih olmadığı gibi zayıf bile değildir.

Bu rivayetin mevzû / uydurma olduğu kabul edilmiştir. Çünkü bu rivayetin senedinde geçen birden çok ravinin kezzab yani çok yalan söyleyen olduğu bildirilmiştir. (bk. Kenzü’l-ummal, 16/99-100, no: 44058)

Bununla beraber, soruda sorulan hususların haram olduğunu düşünemiyoruz...