Şüpheden şüphe eden insanın durumu nasıl çözülür?

Soru Detayı

- Yüksek zihinler ulaşılabilecek en yüksek mertebe olarak kuşkuculuğa ulaşır. Oranın aşılamayacağını görürler. Onların her ifadeleri her iddiaları seslendirilmeyen bir eğer kuşkuculuk yanlışsa varsayımı yapılarak ileri sürülmüştür. Bu sessiz varsayımları sadece onlar gibi olanlar duyar. Musa'nın kanalı adlı YouTube hesabında böyle bir paylaşım gördüm.
- Bu şüphecilik nasıl aşılır, aşılabilir bir şey midir?
- Şüpheden de şüphe edilmesi mesela, yazılarınızı okudum, akıldan istifade etmemek demişsiniz ancak bu bir kaçış değil mi?
- Ben ne bu sorulardan kaçabiliyorum ne de cevap bulabiliyorum ne yapabilirim şimdi ben bu konuda?
- Lütfen bana yardım edin. İslam alimlerinin vesaire illaki cevapları vardır. Yoksa ben cidden yapamıyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şüpheden şüphe etmek aklın gereğidir; fakat var olanı açıklamak için kesin önermelere ve ilkelere ihtiyacımız vardır.

Akıl ilkeleri, her şeyin bir nedeni vardır ilkesi, sebeplerin nihai sebebi vardır önermesi kendisinden şüphe edilmeyecek ilkelerdir.

Dolaysıyla şüphe insana ancak doğruya götürmek için aklın kullandığı bir yoldur, yoksa akli düşünmeyi ve akıl ilkelerini ortadan kaldırmak için değil, zira şüpheden şüphe eden de zaten aklın kendisidir.

İlave bilgi için tıklayınız

ŞÜPHE.

Gazali'nin metodolojik şüphesi nedir ve bu metodoloji nasıldır?

Sana şüphe veren şeyi bırak, şüphe vermeyene yönel, hadisi şerifini açıklayabilir misiniz?

Kur'an'da geçen "şüphe" ve "mutmain olamama" aynı şey midir?

Biz şüphe etmeye İbrahim'den daha layığız, hadisi ne manaya geliyor?

Şüphe nedir ve bir kısım kimselerin endişe ettiği kadar korkulacak bir şey midir?

Şüphelerin kaynağı nedir? ...