Suriye’deki olayların aslı nedir, vefat edenler şehit midir?

Soru Detayı

- Şu andaki Suriye olaylarına nasıl bakmalıyız?
- Suriye’de niye varız, askerlerimiz neden şehit oluyor ya da ne çıkarımız var?
- Ne yaptığımızı kimse söylemiyor. Eğer devlet büyükleri yanlış yapıyorsa, oradaki askerlerimiz yine de şehit sayılır mı sevabı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Suriye’de, Türkiye için zararlı olan bir takım hareketler, oluşumlar, yapılanmalar, işgaller var. Bunların zararını engellemek veya en aza indirmek için müdahale etmek gereklidir.

Ayrıca Suriye’de yaşayan Müslümanlar zulüm görüyorlar, silahsız gösteri yaparak adalet istedikleri için öldürüldüler. Ölümden kurtulmak için yurt ve yuvalarını terk ederek göç etmek mecburiyetinde kaldılar. Bunların dört milyonu Türkiye’de barınıyor ve hayli pahalıya mal oluyor.

Eğer müdahale edilmezse, daha pek çok Müslüman ya ölecek veya Türkiye sınırına gelip dayanacak.

Onları korumak isteyen ve eli silah tutan Müslümanlar, meşru müdafaa durumuna geçtiler, ama güçleri yeterli değil.

Onlara destek vermek de imkanı olan Müslümanların vazifesidir.

İşte bu sebeplerle Türkiye, Suriye’ye asker gönderiyor, asker sayesinde masada oluyor, sözü dinleniyor. Bunu sağlamak için zalim ile savaşırken ölenler şehid olurlar.