Tazim etmeksizin Noel’i tebrik etmenin hükmü nedir?

Soru Detayı

- Tazim etmeksizin bir Hristiyan’a Noel’e (yılbaşı değil) tebrik etmenin hükmü nedir?
- Birisi diyorsa "Tazim etmeksizin tebrik edebilirsin." Bu kişinin arkasında Cemaat olarak namaz kılınır mı?
- Eğer haramsa, haramı helal görüyor anlamına gelir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hristiyan ve Yahudilere selam verirken bile "Selam hidayet üzere olanlara gelsin." diyoruz.

Noel belli bir inancı ifade ediyor, onu bilerek tebrik etmek onaylamak anlamı da taşır. Bunu bir mümin yapmaz.

Nezaket ve âdet diye tebrik edenin imanına zarar gelmez, ama yaptığı caiz değildir.

Haram olduğunu bilerek yapan fasık olur, fasıkın arkasında namaz kılınmaz.

Bilmeden veya yorum yaparak helal kanaatinde olan ve bunun için yapan kimse fasık olmaz, arkasında da namaz kılınır.