Televizyon, youtube kanalından canlı yayınla namaz kılınabilir mi?

Soru Detayı

- Tesbih namazı, örneğin televizyondan, youtubedan yapılan canlı yayınla hoca eşliğinde kılınabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hiçbir namaz televizyon, youtube vb. cihazlarda imama uyarak kılınamaz.

Ayrıca, teravih dışında tüm sünnet ve nafile namazları herkesin tek başına kılması doğru olacağından, bu namazların cemaatle kılınması mekruh görülmüştür. (Serahsi, Mebsut, Beyrut, 1421/2000, II, 256)

Kaynaklarımız, tesbih namazını cemaatle kılınan nafile namazlar arasında saymamışlardır. Bu konuda Hz. Peygamber (asm)’den de bir uygulama nakledilmediğinden, tesbih namazının cemaatle değil tek başına kılınması uygun olur.