Tembel hareket ediyor ve namazları aksatıyorum?

Soru Detayı

- Bir günah işliyor ardından üzülüyor tövbe ediyor, tekrar bir günah işliyor ve tekrar tövbe ediyorum.
- İbadetlerimi daha evvel içten yaparken şimdi üstünkörü yapıyorum. Günahlarımdan dolayı dualarım kabul olmuyor diye düşünüyorum.
- Kalbim Allah diye yanarken bedenim tembel hareket ediyor ve namazları aksatıyorum. Halbuki kalbim ve aklım takva sahibi olmak istiyor.
- Kısacası rüzgar nereden eserse öyle tavır sergiliyorum. İyi miyim kötü müyüm bilmiyorum. Tavsiyenize ihtiyacım var.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir hadîs-i şerîfte: “Sizin hastalığınızın ve şifanızın ne olduğunu söyleyeyim mi? Hastalığınızın günahlar, ilacınızın da istiğfar olduğunu unutmayın!” (Ali el-Müttakî, 1/479, hno: 2092) buyurulmuştur.

Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam Efendimiz, hiçbir günahı olmadığı halde günde yetmiş veya yüz defa tövbe ettiğini söylemektedir:

“Vallahi ben günde yetmiş defadan fazla Allah’dan beni bağışlamasını diler, tövbe ederim.”(Buhârî, Daavât, 3)

Sevgili Peygamberimiz (asm), bu ifadeleri ile ümmetine tövbe ve istiğfar etmenin önemini öğütlemiştir.

Kul, yaratılışı gereği günah işleyebilen bir varlıktır. Bu dünyaya imtihan için gönderilmiş olması da zaten bunun bir delilidir. Bu imtihanı kazananlara mükafat vaad edildiği gibi, emr-i ilahiyi dinlemeyenlere de cezalandırılacağı vaid edilmiştir.

Önemli olan insanın hatalarında ve günahlardan dolayı pişmanlık duyması ve bir daha yapmayacağına dair kesin bir karar verip samimiyetle tövbe etmesidir.

İnsanın kalbinin ve vicdanının günah işlemeye devam eden bu halinden rahatsızlık duyması, o kişinin kalbinin bozulmadığı ve kötü biri olmadığına delildir.

İslamiyet cemaat dinidir. Nefsi bu tembellikten kurtarmanın en güzel yolu, hem namazlarımızda hem de sohbetlerimizde bizi Allah yoluna çağıran cemaatlerle, arkadaşlarla birlikte hareket etmektir.

Allah günahları affedicidir. Nitekim, ayet-i kerimede şöyle buyurulur:

“Kim bir kötülük yapar yahut nefsine zulmeder de sonra Allah’tan kendini bağışlamasını dilerse Allah’ı çok bağışlayıcı ve merhametli bulacaktır.” (Nisâ, 4/110)

Bir hadîs-i şerifte de “Günahlardan hâlis olarak tövbe eden kişi hiç günah işlememiş gibidir.” (İbn-i Mâce, Zühd,30) buyurulur.

Diğer bir hadis-i şerifte ise Hz. Peygamber (asm) Efendimiz şöyle buyurur:

“Bütün Âdemoğulları günahkârdır, günahkârların en hayırlıları ise tövbe edenlerdir.” (İbn Mâce, Zühd, 30)

İlave bilgi için:

Günaha Karşı Tövbe.
Günah işleyen kişi tövbe etmekle günahlarından kurtulabilir mi ...
Hiç affolunmayacak günah var mıdır? Şirk ve büyük günahlardan ...
Tembellik nedir, tembellikten kurtulmak için manevi bir reçete var ...
Namaz konusundaki tembellikten nasıl kurtulurum? Beni bu ülfetten ...
Tembellikten dolayı namaz kılmamak büyük günah mıdır? Böyle ...
Tövbesini bozan kişi günah işlemiş olur mu?