Teravih namazında müezzinlik nasıl yapılır?

Soru Detayı

- Teravih namazını evde kıldığımız için müezzinlik nasıl yapılır?
- Teravih başlarken nasıl seslenilir, müezzin teravih aralarında nasıl seslenir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müezzinlik, salih amellerin en faziletlilerinden biri olarak kabul edilmiştir. Hz. Peygamber (asm), çeşitli hadislerinde müezzinlik görevinin önemini ve ezan okumanın faziletini belirtmiştir. (bk. Buhari, Eẕan, 4, 9; Ebû Davud, Salat, 60)

İmamlık ve müezzinlik aynı kişi tarafından yapılabilir. Bu nedenle imam olan kişi aynı zamanda müezzinliği de yapabilir. Ancak cemaatin içinde müezzinlik yapacak biri varsa o da yapabilir.

Sünnet olan teravih namazı cemaatle kılınınca, onun peşinden gelen vitir namazı da cemaatle eda edilir.

Teravih namazında müezzinlik kısaca şöyle yapılır:

Herkes tek başına yatsı namazının ilk sünnetini kılar. Yatsının farzı öncesi kamet okunur ve cemaatle yatsı namazının farzı kılınır.

İmam sağa sola selam verdikten sonra müezzin اللّهمَّ اَ نْتَ السّلاَ مُ و مِنْكَ السّلامُ  تَبارَكْتَ ياَذَلْجَلالِ وَلاِكْراَمِ  Allâhumme ente's-selâmü ve minke's-selâm, tebârekte yâ zelcelâli ve'l-ikrâm, duasını okur.

Yatsının farzından sonra 2 rekatlik son sünnet kılınır.

Yatsının son sünnetinin ardından müezzin:

"Subhanallâhi vel hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billehil aliyyil azîm."

"Sallû alâ Rasulina Muhammed, salatü teravihe niyet" der. Cemaat teravih namazına niyetlenir ve namaza başlanır.

Teravih namazı dörder ve ikişer rekat olarak kılınır. Her 4 rekattan sonra arada bir kere "Salatu Ümmiye" söylenir, yani: "Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedi ninnebiyyil ümmiyyi ve alâ âlihi vesahbihi vesellim." okunur. Bu aralarda ilahi de okunabilir. Teravih bittikten sonra "Salatu Ümmiye" üç defa tekrar ile söylenir.

Ardından müezzin: Euzu Besmele'nin ardından  رَبَّنَٓا اٰمَنَّا بِمَٓا اَنْزَلْتَ وَاتَّبَعْنَا الرَّسُولَ فَاكْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِد۪ينَ  "Rabbenâ âmennâ bi mâ enzelte vetteba'nâr resûle fektubnâ meaş şâhidîn." (Al-i İmran, 3/53) ayetini okur ve dua edilir.

Duadan sonra vitir namazı için müezzin: "Sallû alâ Rasûlina Muhammed, salatü vitre niyet." der ve cemaat vitir namazına niyetlenir. İmama uyarak vitir namazı kılınır. Sonunda tesbihat yapılır ve namaz bitirilir.