Ticaret diye aldatıldım ne yapmalıyım?

Soru Detayı

- 2 yıl önce bir tanıdık yaş çay alıp fabrikaya sattığını bu şekilde kâr elde ettiğini, bizim de kendisine bir miktar sermaye vermemiz halinde paramıza düşen kârdan kendisine bir miktar aldıktan sonra kalanını bize vereceğini söylemişti. Yani biz dolar bozup 100 bin tl verdik. Fabrikaya her çay satımda değişen miktarlardaki kârdan bize de verecekti. İlk ay 100 bin sermayemizin 30 bin kâr yaptığını bunun 20 bininin bize düştüğünü söyledi ve verdi…
- Bu şekilde 5-6 ay devam ettik. Yani 100 bin verdik paramızı 120 bin olarak bir ay sonra geri verdi…
- 6 ay sonunda verdiğimiz 100 bin, ana parayla birlikte 240 bin olmuştu…
- Sonradan öğrendik ki aslında çay alıp satma isi yapmıyormuş. Saadet zinciri kurmuş. Bizden aldığını başkasına başkasından aldığını bize veriyormuş ve yurt dışına kaçtı.
- Sorum şu ki bu şekilde ticaret amaçlı aldığımız kâr faiz mi?
- Ve de başkalarının parasını bize verdiği için bu paramız haram mı? - Bu 100 bini dolardan bozup vermiştik. 6 ay sonrasında dolar olarak değeri 220 bin olmuştu. 20 bin kâr kalmıştı bize. Ana paramızı yerine koymak için dolar olarak mı hesaplamamız gerekir?
- Paramıza haram karıştıysa temizlenmesi için ne yapmamız lazım?
 -Parasını alamayan tanıdıklarımız var bize vesile olan kişi kendi parasını hiç alamadı.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Muhatabınız, sizi kandırarak, asıl işini gizleyerek paranızı, haram olan bir zincirde kullanmış; sizin rızanız ve bilginiz dâhilinde olmadığı için günaha girmiş olmazsınız; ancak ana paranızdan başka para da size helal olmaz; bunu yoksullara dağıtmanız gerekir.

Anapara hesabını dolara göre değil -çünkü lira verdiniz- liranın enflasyon farkına göre hesap edeceksiniz.

Parayı sizden alınca tamamını mesela bir yıl sonra değil, aralarda ödemeler yaptığı için paranın alıp kullandığınız kısmının enflasyon farkını o süreye göre hesaplamanız gerekiyor.

Örneğin, 1.000 lira verdiniz, 500’ünü üç ay sonra, beş yüzünü de bir yıl sonra ödediyse yarsının enflasyon farkı üç aylık, geri kalanınki ise bir yıllık enflasyon farkı olacaktır.