Ticaret ve sanayi odasında çalışmak caiz midir?

Soru Detayı

- Malum bu odalarda kayıtlı sanayi ve diğer kobilere kredi veriliyor ve ayrıca yeni iş kuranlara teşvik veriliyor?
- Buraların tek faaliyet alanı kredi vermek değil ama kredi de veryor.
- Bir de mesela burada çalışırken kredi vermeyen biriminde çalışsak, bu caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini kişilerin meşru işlerle uğraşmalarını ve geçimlerini helal yollardan elde etmelerini önerir. Dinimizde haram kılınan şeylerin yapılması günah olduğu gibi, bunların yapılmasına yardımcı ve aracı olunması veya bunlara rıza gösterilmesi de günahtır. (bk. Maide, 5/2)

Buna göre faiz, kumar, içki gibi İslam'ın haram kıldığı ürünlerin alım-satımını yapmak, bu ürünlerin ticareti için aracı olmak, pazarlamasını yapmak vs. alanlarda çalışmak  caiz değildir.

Bu alanlarda çalışan kişiler, gayrimeşru işlerin yanında dinen meşru olan bazı işleri de yaparlarsa, bu durumda onların almış oldukları maaş/ücretin bir kısmı, bu tür helal işler için harcadıkları emeklerinin karşılığı olduğu için tamamen gayrimeşru olarak nitelendirilemez. Ancak bu durumdaki kişilerin başka iş aramaları doğru olur.

Şu kadar var ki; asıl maksadı faizle iştigal etmek olmayan ve gelirlerinin büyük bölümü helal kazanca dayanan işyerlerinde çalışmak caizdir. Zira gelirinin büyük kısmı helal olan bir kurumda çalışmanın hükmü, gelirinin tamamı veya büyük bir kısmı haram yollardan sağlanan bir kurumla aynı tutulamaz.