Tolstoy Müslüman mıydı?

Soru Detayı

- Rusya'da KGB tarafından gizlenen "Muhammed" adlı kitap elime geçti.
- Tolstoy'un İslam dinini öven ve Hz Muhammed'e övgü yağdıran sözleri var.
- Ama ben Tolstoy'un Müslüman olup olmadığına karar veremedim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tolstoy'un Müslüman olduğuna dair bilgiler vardır. Ancak yine de gerçeği Allah bilir.

Ünlü Rus yazar Tolstoy'un, ölümünden bir yıl önce Hz. Muhammed'in (asm) hadislerini derlediği bir risalesi olduğu ortaya çıktı. Tolstoy'un bu eserinin, Rus halkında İslam'a ilgi uyandırmaması için, komünizm döneminde gizlendiği belirtildi.