Trading yapana sponsorluk yapmak caiz mi?

Soru Detayı

- Trading yapan kişiye veya şirketlere sponsorluk yapmak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslami hükümlere aykırı işer yapan kişiye veya şirkete destek olmak, destek olduğu nispette o günaha ortak olmak anlamına gelir.

Bu nedenle, destek olunacak kişinin veya şirketin ne yaptığı, nasıl yaptığı, dinimizin yasakladığı işler yapıp yapmadığı araştırılmalı, ona göre karar verilmeli. Eğer haram işler yapıyorsa ya hiç destek olunmamalı ya da sadece helal olanlara destek olunmalı.

Konuyla ilgili bir ayet ve bir hadis şöyledir:

"...İyilik ve takva hususunda yardımlaşın, günah ve düşmanlık yolunda yardımlaşmayın. Allah'tan korkun, çünkü Allah'ın cezası çetindir." (Maide, 5/2)

“Bir kimse İslam'da güzel bir çığır açar da kendisinden sonra onunla amel edilirse, o kimseye bu çığırla amel edenlerin ecri kadar sevap yazılır. Amel edenlerin ecirlerinden de bir şey eksilmez. Ve her kim İslâm'da kötü bir çığır açar da kendinden sonra onunla amel olunursa, o kimsenin aley­hine -bu çığırla amel edenlerin günahı kadar- günah yazılır. Amel edenlerin günahlarından da bir şey eksilmez.” (Müslim, İlim, 15)