Trol balık avlamak haram mı, trol ile avlanan balığı yemek helal mi?

Soru Detayı

- Yeni bir işe gireceğiz Allah’ın izniyle balık kasası imalat edeceğiz iş hakkında araştırmalarımızı gerekli istişarelerimizi yaptıktan sonra bu iş hakkında istihareye yatmayı düşündüm istihare yatmadan önce aklıma bir şey takıldı. -- Yapacağımız kasalar genellikle trol balık avlama tekniğinde kullanıyorlar. Balıkçılar trol av yaptığı için biz de onlara vesile olmuş olur muyuz?
- Trol balık avı caiz mi değil mi onu da bilmiyorum ama haram yemekten korkuyorum işi bırakmak da istemiyorum ama dinen caiz değilse haram yemektense başka bir iş araştıracağım.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yapılan ve satılan kasalar helal işler için de kullanabiliyorsa, yapmak ve satmakta sakınca olmaz.

Sadece haramda kullanılacağı bilinen ve başka maksatlarla kullanılması mümkün olmayan şeyleri yapmak, satmak, almak, bu işte çalışmak caiz olmaz, kazancı haram olur.

Ancak bu kasalar helal işler için de kullanılabilirse, yani hem helal hem de haramda kullanılması mümkünse, bunları yapan, alan, satan ve çalışan sorumlu olmaz, bunu haramda kullananlar sorumlu olur.

Trol ile avlanan balık da yenir, helaldir.

Ancak trol ile balık avlamak makul ve meşru sebeplerle yasaklanmış ise, bunu yapmak caiz olmaz; çünkü en azından israf olur, gereksiz imha olur…