Tüm dinler Hz. İdris'in dininden mi alıntı?

Soru Detayı

- İslami düşünceler Hermesden mi alıntı?
- Hermes Roma mitolojisinde Merkür olarak anılır. Güneş'e en yakın gezegene onun adı verilmiştir. Hermes'in aslen Mısır mitolojisindeki Thot olduğu iddia edilmektedir. Bazı düşünürler Hermes'in İslam mitolojisindeki İdris olduğu kanaatindedirler.
- Hermes veya İdris geleneği Babil, Mısır ve Yunan düşüncelerinin temeli olmakla birlikte İslam düşüncesinin de temelini oluşturan yabancı kaynaklardan sayılır.
- Aynı zamanda Masonlara göre diğer tüm dinler Hz. İdris'in dininden uydurulmuştur. Hz. İdris’in dini en eski dinmiş ve Hz. İdris mu ve atlantis kıtasından gelmiştir.
(Mu ve Atlantis, Sirius yıldızından gelen uzaylı yaratıkların yaptığı iki bölge, ada. Bir savaş sonrasında yıkılıyor. Hatta insanları onlar oluşturuyor ya da eski insanlar onlarla savaşıyor)
- Ayrıca Hermes, Hz. İdris’in batıla çevrilişi olduğu için ondan İslami düşünceler oluşması Kuran’ı reddeder mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam Felsefesi içinde İşraki gelenek, insani ilim ve sanatları ve felsefeyi Hz. İdris (as) ile başlatır.

Ancak bu gelenek Hz. İdris’i bir peygamber ve Allah’ın (cc) kulu olarak kabul eder.

Kuran-ı Kerim’de Hz. İdris peygamberle ilgili ayetler şunlardır:

“Kitapta İdrîs’i de an; çünkü o çok sadık bir peygamberdi. Biz, onu çok yüce bir mekana yücelttik. İsmail, İdrîs ve Zülkifl’i de hatırla. Onların her biri tam sabırlı kullarımızdandı.” (Meryem, 19/56, 57).

“Onları da rahmetimizle sarıp sarmaladık. Gerçekten onlar dürüst, erdemli ve ıslaha yönelik işler yapan seçkin kimselerdi.” (Enbiya, 21/85, 86)

Zaman içinde insanların cehalete düşmeleri nedeni ile mukaddes şahsiyetleri putlaştırdıkları bilinmektedir.

Bu nedenle Hz. İdris (as) ile ilgili mitolojik anlatılar inanca köken sağlama çerçevesinde değerlendirilmiştir.

Yarı tanrı, bilgi tanrısı şeklindeki bu batıl itikatların İslam’da yeri yoktur.

Atlantis, Mu Sirius gibi popülerleştirilmek istenen mitolojik anlatılar, insanın kökenini Hz. Allah (c.c) tarafından topraktan yaratılmış olmaktan alarak, tabiat veya yeryüzü içince zuhur etmiş tuhaf bir gizem sarmalı içine yerleştirmeye çalışan modern müşriklikten ibarettir.