Üç beyazdan uzak durun, diye hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, üç beyazdan uzak durun anlamında bir hadis-i şerif bulamdık.

Burada kastedilen üç şey, tuz, un ve şekerdir. Bunların üçü de -uzmanı tarafından, kişiye zarar verdiği ve sakınması gerektiği söylenmedikçe- herkes için helaldir.

Her helal şeyin kullanılması mübahtır, helaldir, bunu yasaklamaya hakkımız yoktur.

Nitekim Hz. Peygamber (asm) Efendimiz unlu mamulleri yemiştir.

Ancak bunları dengeli, yeteri kadar ve aslını bozmadan tüketmek gerekir. Örneğin unu doğal haliyle kepekleriyle beraber ihtiyaç kadar tüketmek gibi.

Sünnete uygun beslenmeyi özetleyen bir hadis-i şerif şöyledir:

“Hiçbir insan, midesinden daha şerli bir kabı doldurmuş değildir. Âdemoğluna, belini doğrultabilecek kadar birkaç lokma yemesi yeterlidir. Eğer bununla yetinmiyorsa o hâlde midesini üçe ayırmalıdır. Üçte birini yemeye, üçte birini içmeye, üçte birini de nefes almaya ayırmalıdır.” (Ahmed b. Hanbel, 4/132; Tirmizi, Zühd, 47)