Ümmetim dalalet üzerinde toplanmaz, hadisinin kaynağı ve sıhhat derecesi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Taberanî’nin İbn Ömer’den naklettiğine göre Peygamberimiz (a.s.m) şöyle buyurdu:

“Ümmetim asla dalalet üzerinde birleşmez. O halde cemaatin (ümmetin çoğunluğunu teşkil eden Ehl-i sünnetin) içinde kalmaya dikkat edin. Çünkü Allah’ın eli cemaatin üzerindedir.”

Heysemî hadisin sahih olduğunu belirtmiştir. (bk. Zevaid, 5/218).

Bu hadiste vurgulanan husus, (ümmetten hiç kimsenin dalalete düşmeyeceğini değil), ümmetin (özellikle fetva makamında olan âlimlerinin) top yekûnu veya büyük çoğunluğunun dalalet üzerinde birleşmeyeceğidir.