Üvey kayınvalidem, kocama mahrem mi?

Soru Detayı

- Kayınbabam on yıl önce evlilik yapmış. Kayınbabam ölünce evlendiği kadın yabancı mı oluyor artık. Kocam tek gidip ziyaret etmesi uygun mu?
- Eşimin babası vefat ettikten sonra üvey annesiyle görüşmesi dini açıdan uygun mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kayınbabanızın evlendiği her kadın, onun bütün çocukları için öz anne gibidir. Bu nedenle kocanız tek başına ziyaret edebilir.

Mahrem, birbiriyle evlenmesi dinen yasaklanmış akraba anlamında bir fıkıh terimidir.

Kayın babanızın evlendiği kadın eşinize mahremdir, mahremiyet noktasında öz annesi gibidir.

Konuyla ilgili ayet meali şöyledir:

“Geçmişte olanlar bir yana babalarınızın nikahladığı kadınlarla evlenmeyin; çünkü bu bir edepsizliktir, iğrenç bir şeydir ve kötü bir yoldur.” (Nisa, 4/22)

Buna göre, kocanız, kayın babanızın eşini tek başına da ziyaret edebilir, görüşebilir, bir sakınca yoktur.