Vahiy, bütün peygamberlere Arapça mı indi?

Soru Detayı

- Her vahiy Arapça indi peygamberler onu kendi kavminin diline çevirdi.
- Bu bilgiler sahih merfu hadislerde geçer mi? Sıhhati nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Her vahiy Arapça indi peygamberler onu kendi kavminin diline çevirdi.” anlamına gelecek rivayetler zayıf veya uydurmadır.(1)

Allah Teala, “Biz, her peygamberi kendi milletinin diliyle gönderdik ki; onlara, apaçık anlatsın.”(2) buyurmak suretiyle, her peygambere gelen vahyin, o kavmin diliyle olduğunu haber vermiştir.

Ayetin beyanatıyla da görüldüğü üzere, gönderilen her peygamberin mensup olduğu kavmin diliyle gönderildiği açıkça ortadadır.

Ayrıca biz biliyoruz ki Kuran-ı Kerim lafız ve mana itibariyle Allah’a ait olmakla hadis-i kutsiden(3) ayrılır. Kur’an-ı Kerim Allah’ın (c.c) Hz. Musa ile Tuva Vadisi’nde konuştuğunu şöyle zikreder.

Diğer taraftan, Kuran bize, Hz. Musa’nın üzerinde ilahi mesajlar bulunan levhaları direkt Allah’tan aldığını haber veriyor:

“Ona verdiğimiz levhalarda, insanlara öğüt olmak üzere her şeyi tafsilatlı olarak buyurduk.”(4)

Sonuç olarak, tüm peygamberler kendi kavimlerinin dilleriyle gönderilmişlerdir.

Kaynaklar:

1) İbn Arrak, Tenzihu’ş-Şeriati, 1/136, 137, 140; Suyuti, el-Leai’l-masnua, 1/17-18; Zemahşeri, Keşşaf, 652-653; Heysemi, Mecmau’z-zevaid, no: 16562.
2) İbrahim 14/4.
3) Kudsi ve Nebevi Hadis: Manası Allah'a, lafızları Hz. Peygamber'e ait olan hadislere kudsi hadis; mana ve lafzı Hz. Peygamber'e ait olan hadislere de nebevi hadis denir.
4) Araf, 7/145.