Ve alayna aleyküm selam demek günah mı?

Soru Detayı

- Selam verildiğinde, "Ve alayna aleyküm selam" demek uygun mu?
- Aleyna kelimesi ne demektir; selamda bu kelimeyi kullanmak günah mı olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bunun doğrusu “aleyna ve aleyküm selam" veya "ve aleykümüsselam" şeklindedir.

- Aleyna ve aleyküm selam ifadesi sünnette olmayabilir, fakat günah olduğunu söyleyemeyiz. Sünnet olan şekli “ve aleykümüsselam” yani “Selam sizin de üzerinize olsun.” manasına gelir.

“Aleyna ve aleykümüsselam" veya "ve aleyküm selam” ifadesi ise “Selam bizim de sizin de üzerinize olsun.” manasına gelir. “Aleyna”, bizim üzerimize demektir.

- Hadislerin bildirdiğine göre, selam vermede şu üç şekli takip edilebilir:

“Esselamu aleyküm”

“Esselamu aleyküm ve rahmetullah”

“Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü”

En sonuncusu en mükemmeli ve en sevaplıdır.

Selamı alan kişinin durumu da buna göredir.

İslam âlimleri selam vermenin sünnet, almanın farz olduğunu ve selam verenin alana göre daha fazla sevap kazanacağını belirtmiştir. (Mevsılî, İhtiyar, 4/164)