Vefat etmiş biri için akika kurbanı kesilebilir mi?

Soru Detayı

- Fakir bir adam öldü, ancak kendi akikasını karşılayamadı ne de ebeveynleri kesebildi. Şimdi oğlu veya damadı onun için kesebilir mi?
- Yoksa zaten vefat ettiği için ve akikanın da sadece yaşam süresince sadaka olarak kabul edildiğinden gereksiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah rızası için kurban kesmek ibadettir, bu nedenle vefat eden kişi için de kurban kesilebilir, sevabından hem kesen hem de kendisi için kesilen kişi istifade eder.

Yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana, “akika” adı verilir. Akika kurbanı kesmek sünnettir.

İbn Abbas’tan (r.a.) rivayet edildiğine göre Rasulullah (asm) Hasan ve Hüseyin için birer akika kurbanı kesmiştir. (Ebu Davud, Edahi, 21; Nesai, akika, 1)

Ayrıca bir hadisinde de Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

“Her çocuk (doğumunun) yedinci gününde kendisi için kesilecek akika kurbanı karşılığında bir rehine gibidir. akika kurbanı kesildikten sonra çocuğun başı traş edilir ve ona isim verilir.” (Ebu Davud, Edahi, 21)

Bu açıdan akika kurbanı, çocuğun doğduğu günden büluğ çağına kadar kesilebilirse de doğumun yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir. Aynı günde çocuğa isim verilmesi ve saçı ağırlığında altın veya değeri miktarınca sadaka verilmesi müstehaptır. (İbn Rüşd, Bidayetü’l-Müctehid, Mısır, 1975, I, 462-463)

Akika kurbanının etinden anne-baba dahil herkes yiyebilir.

Özetle, vefat eden kişi için akika kesmek gerekli değilse de kesilmesinin sakıncası yoktur; vefat edene de kesene de faydası olur.