Vekalet almadan başkası adına zekat verilebilir mi?

Soru Detayı

- Bir başkası adına onun haberi olmadan zekat verilebilinir mi?
- Örneğin eşlerden hanıma zekat farz iken, kocası haber vermeden (vekalet almadan) hanımı adına zekat verebilir mi?
- Verilen zekat yerine geçer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimsenin başkası adına onun iznini almadan zekâtını vermesi -alimlerin ittifakıyla- caiz değildir. Çünkü, zekât vermek de niyete ihtiyaç duyan bir ibadettir. Bu sebeple sahibinin niyeti ve izni olmadan onun zekâtını vermek doğru olmaz ve bu kişinin zekatı eda edilmiş de sayılmaz. (bk. El-Mevsuatu’l-fıkhiyetu’l-Kuveytiye, 1404-1427, 21/146; Fetava’l-Lecneti’d-daime, 8/339)

Kocanın, haber vermeden (vekalet almadan) hanımı adına zekat vermesi konusuna gelince, bu özel bir durumdur. Koca, hanımının velisidir ve onun nafakası kocasına aittir. Bu nedenle koca, eşi adına zekat vermişse, bunu kadının onaylaması durumunda verilen zekat geçerli olur, onaylamazsa geçersiz olur. Bu açıdan, koca eşi adına zekat verecekse önceden vekalet alması daha uygun olur.