Vitir namazı neden üç rekattır?

Soru Detayı

- Yatsı namazından sonra kılınan 3 rekat vitr namazının mahiyeti nedir?
- Neden 3 rekattır?
- Neden 2 tekbirlidir?
- Ve Kunut duası neden okunur ayet olmamasına rağmen?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Vitir namazı Hanefi mezhebine/daha doğrusu İmam Aazam’ın içtihadına göre vaciptir. Uygulama buna göredir.

Diğer üç mezhep ve İmam Muhamed ile İmam Ebu Yusuf’a göre müekked sünnettir. (bk. V. Zhayli, el-Fıhu’l-İslamî, 1/818-820)

- “Vitir namazı neden üç rekattır?” sorusu “Akşam namazı neden üç rekattır?” sorusu gibidir. Allah ve Resulü nasıl uygun görmüşlerse öyledir.

Hanefi mezhebine göre vitir namazı üç rekat şeklinde kılınır. Şafii’de ise en faziletlisi 2+1’dir. (bk. V. Zuhayli, a.g.y)

Bununla beraber, ister üçü bir arada, ister 2+1 şeklinde kılınsın, vitir namazı (çift değil) tek bir sayı ile bittiği için, bir günlük namaz da tek/vitir ile bitmiş olur.

Bu ise, İslam düşüncesi bakımından güzel bir tevafuktur. Nitekim, Peygamberimiz (asm) şöyle buyurdu:

“Ey Kur’an ehli! Vitir namazını kılın; çünkü Allah Vitir’dir, vitri sever.” (Ebu Davud, Salat, 336)

- Soruda “İki tekbirli” ifadesiyle herhalde konut okunduğu zaman da ayrıca fazladan bir tekbir kast ediliyor.

Hanefi mezhebine göre, kunut duası, rükudan öncedir. Böyle olunca, özel bir duaya başlandığı zaman da Allah’ı yüceltmek adına tekbir getirmek uygundur. Kaldı ki, Hz. Peygamber (asm)'in böyle kıldığına dair bir hadis rivayeti de vardır. (bk. V. Zuhaylî, 1/826)

- Namazda ayet olmayan birçok dualar vardır. Teşehhüd, salavat duası da bunlardandır.

Kaldı ki, ifade edildiği üzere, namazdaki diğer dualar gibi Kunut duası da Peygamberimiz (asm) tarafından okunmuştur. Alimler de ona uyarak bunu yapmışlardır.