Vitir namazından sonra okunacak duayla ilgili rivayet sahih midir?

Soru Detayı

- Vitir namazından sonra yapılacak secdeyle ilgili bir hadis gördüm, bunun kaynağı var mı, sahih mi?
-  Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) kızı hazreti Fatıma’ya (Radıyallahü Anha) şöyle demiştir:
“Herhangi bir mümin erkek veya kadın vitir namazından sonra üç defa: (Sübbuhun guddusun rabbuna ve rabbul melaiketi verruh) der sonra secdeye varır ve secdede iken aynı tesbihi beş defa daha söyledikten sonra başını kaldırıp bir defa Ayete’l-kursi’yi okur ve beş defa daha aynı tesbihi okursa, canımı kudret elinde bulunduran Allah’a (Celle Celaluhu) yemin ederim ki, o kimse henüz bulunduğu yerden kalkmadan Allah’u Teala (Celle Celaluhu) onu bağışlar. Kendisine 100 hac 100 umre sevabı ile şehitler sevabı verir. Ona 1000 melek gönderir de hepsi onun iyiliklerini yazar. Böylece o kimse 1000 köle azat etmiş gibi olur. Allah (Celle Celaluhu) onun duasını kabul buyurur. Kıyamet günü cehennem ehlinden 70 kişiye şefaatte bulunma müsaadesi verilir. Bu halde iken ölecek olsa, şehit olarak ölmüş olur.” (el-Müdremat adlı kitapta rivayet edilmiştir)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Peygamberin (asm) Vitir namazından sonra üç defa “subhane’l-Meliki’l-Kuddus” dediğine dair sahih hasis rivayetleri vardır. (bk. Nesai, Kıyamu’l-Leyl, 53)

- Sorudaki şekliyle bu hadis rivayeti için bk. M. Hakkı en-Nazili, Hazinetu’l-Esrar, s. 40.

Ancak bu kitap bir hadis kaynağı değildir, bir tasavvuf kitabıdır. Bu rivayete sahih hadis kaynaklarında rastlayamadık.

- Arapça internet sitelerinde bazı alimler bunu tartışmış ve bu konuda sahih bir kaynağın olmadığını bildirmişler.