Yabancı ülke vatandaşlığına girerken yemin etmek küfür olur mu?

Soru Detayı

- Bugünden itibaren ve gelecekte, Tanrı huzurunda, demokratik düşüncelerini paylaştığım, hak ve özgürlüklerine saygı duyduğum ve yasalarını tanıyacak ve uyacak olduğum Avustralya’ya ve Avustralya halkına bağlılık sözü veriyorum.
- Bu veya bunun gibi sözler ve yeminler sakıncalı mı sakıncalı ise büyük günah mı yoksa küfür mü olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gayri müslimlerin hakim olduğu bir ülkeye onların izni ile giren bir Müslüman, orada yaşadığı sürece kanunlara itaat edeceğine ve ülkeye, halkına zarar vermeyeceğine söz vermiş olur ve bu meşrudur, baştan beri böyle uygulanmıştır.

Problem oraya niçin gittiği ile ilgilidir. Meşru bir gerekçesi yoksa, bu sözü vermek durumunda olduğu için gitmesi caiz olmaz.

Vatandaşlığa girme ve orada daim oturma konusu daha da sakıncalıdır.

Müslümanlar dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, ümmetin bir üyesi ve İslam ülkesinin vatandaşı (teb’ası)dırlar.

Gayri müslim bir ülkenin vatandaşlığına girmek için, bir İslam ülkesinin vatandaşlığından çıkmak caiz olmaz.

Çifte vatandaşlık ise ancak, bunu talep etmek için meşru bir gerekçenin olmasına bağlıdır.