Yağmur namazı tekbirsiz mi kılınır?

Soru Detayı

- Yağmur namazı diye bir namaz varmış; bu namaz tekbirsiz mi kılınır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefî ve Malikî mezhebinde, yağmur namazında tekbir yerine istiğfar getirilir. Onlara göre kıtlık, kuraklık, yağmursuzluk, insanların günahlarının bir sonucudur. O hâlde yağmur namazı baştan sona kadar istiğfar ve dua ile yerine getirilmelidir. Bütün harekatında tekbirler yerini istiğfar almalıdır.

Şafii ve Hanbelî mezhebine göre, yağmur namazı bayram namazı gibi tekbirlerle kılınmalıdır. Birinci rekâtta iftitah tekbirinden sonra  yedi defa, ikinci rekatta ise beş defa tekbir getirilir. Onlara göre, her namazda tekbirler olduğu gibi yağmur namazında da tekbirler olmalıdır. Nitekim Abdullah b. Abbas şöyle demiştir: “Yağmur namazı bayram namazı gibi iki rekât olarak kılınır.” (Neylu’l-Evtar, IV, 6). Madem bayram namazı gibidir, tekbirleri de öyle olmalıdır. Tekbirlerin getirilmesi istğfar ve duanın yapılmasına engel değildir.(bk. el-Fıkhu’l-İslamî, II, 413-416).

İlave bilg için tıklayınız:

İstiska (Yağmur) Namazı.