Yalan söyleyerek kazandığım helal mi haram mı?

Soru Detayı

- Üniversite başvuru kompozisyonunda yalan söyledim ve burslu olarak girdim ve yemek ve kira için burs alıyorum. Yalan söyleyerek kazandığım için helal mi haram mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yalan söyleyerek hakkın olmayan bir kazanç elde edersen bu helal olmaz.

Bu paradan, zaruret hâli dışında yani aç ve açıkta kalma durumu yoksa, istifade edemezsin.

Tövbe etmen ve aldıklarını yoksullara veya hayır kurumlarına vermen gerekir.