Yaptıklarımızı; Allah, Peygamberi ve müminler nerede görecek?

Soru Detayı

“De ki: Durmadan bir şeyler yapın; yaptıklarınızı Allah da, peygamberi de müminler de görecektir.” Tevbe 105.
- Bu görme nerede olacaktır ve nasıl olacaktır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu görme işi kıyamet gününde olacaktır. Buna göre;

a) Allah’ın görmesinden maksat, onun yapılan her amelin karşılığını vermesidir. Bunun bir manası şöyle olabilir:

“İyilik veya kötülük olsun, canınız nasıl isterse, dilediğiniz işi yapın, zira ben hesap gününde hesabınızı göreceğim ve iyiliğe karşılık mükâfat, kötülüğe karşılık ise ceza vereceğim.”

Demek ki Allah hesaplarını görecektir.

b) Hz. Peygamber (asm) ile müminlerin görmeleri ise, genel olarak insanların iyilik ve kötülüklerine şahit olmayı ifade eder.

“İşte böylece, siz insanlara şahit olasınız, peygamber de size şahit olsun diye sizi aşırılıklardan uzak bir ümmet yaptık.” (Bakara, 2/143)

mealindeki ayette, İslam ümmetinden samimi müminlerin diğer insanlara şahitlik etmelerine işaret edildiği gibi,

“Her bir ümmetten bir şahit getirdiğimiz ve seni de (Resulüm!) onlara şahit tuttuğumuz zaman halleri nice olacak.” (Nisa, 4/41)

mealindeki ayette de özellikle Hz. Peygamberin (asm) şahitliğinden söz edilmiştir.

c) Bu şahitlikler çok önemlidir.

İnsanlar fiziki olarak olduğu gibi, manevi yapıları itibariyle de güçlü ve güçsüz olanları vardır. Her bir kesimin kendi gücü nispetinde bir rotaya girer. İmanı çok güçlü olanlar Allah’ın kendilerini görmekte olduğunu ve kıyamet gününde de karşı karşıya geleceklerini düşünüp ona göre iyilik yarışında hızlanırlar. Hadiste buna “İhsan” mertebesi denir.

Diğer bir kesim ise, Hz. Peygamberin (asm) hesap günü kendilerine şahit olacağını bilince, ondan haya ederek iyi işleri yapmaya gayret ederler.

Başka bir kesim, genel olarak müminlerin kendilerine şahitlik edecekleri bir günden çekinir ve mümkün oldukça hayır işlerinde yarışırlar. (krş. Razi, İbn Aşur, Meraği, ilgili ayetin tefsiri)