Yaratıcı beni imtihan etmekle, aslında kendini sınamış olmuyor mu?

Soru Detayı

“Sizi imtihan etmek üzere ölümü ve hayatı yaratan O'dur.” diyor Kur’an. Benim doğmak veya şu ırktan, şu milletten, şu renkten, şu aileden dünyaya gelmek gibi bir talebim olmadı ki imtihan edileyim. İmtihan bir talep karşılığı gerçekleşir. Okula girmek, işe girmek gibi durumlarda ben talep ederim ve yeterliliğimin tespiti için sınava tabi tutulurum.

- Bu bakış açısı ile Yaratıcı beni imtihan etmekle aslında kendini sınamış olmuyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Allah’ın insanları imtihan etmesi ile insanların birilerini imtihan etmesi her açıdan aynilik göstermez.

Şunu unutmayalım ki, Allah’ın bizim taleplerimiz doğrultusunda imtihan açmasını düşünmek muhal olan imkânsız bir şeyi istemek demektir. Çünkü insanları yoktan var eden Allah’tır.

İnsanın var edilmesi projesi içinde, onun imtihanı da vardır.  İnsanoğlu daha var olmadan önce nasıl bir imtihanı talep edebilir ki!..

- Allah’ın sonsuz ilim ve hikmetine, mutlak adalet ve merhametine inanmak, ona  iman etmenin zorunlu bir sonucudur. Çünkü Allah bu vasıflara haiz bir yaratıcıdır.

Bu sebeple, Allah’a gereği gibi hakkıyla iman etmek ve bu imanı sağlamak için gereken bilgilerle donanmaya çalışmak yerine, nefis ve şeytanımıza, heva ve hevesimize kapılıp bahanelere sığınmanın, imtihanı kazanmak için hiçbir olumlu katkısı olmaz; bilakis sınıfta kalmak için olumsuz etkisi oldukça  fazladır.

- Bütün evren bütün detaylarıyla tek bir mülktür, tapusu tek bir malike aittir, o da Allah’tır.

Bütün varlıkların yegâne sahibi olan Allah’ın kendi mülkünde istediği gibi tasarruf etme hakkı vardır. Onun için O, yaptıklarından sorulmaz, sorgulamaya tabi tutulamaz.

Detaylı bilgi için tıklayınız:

İnsana, yaratılmayı ve imtihan olmayı isteyip istemediği sorulur mu? Neden dünyaya gönderildik?