Yardımı başkasının yaptığını söylemek yalan olur mu?

Soru Detayı

- Bir kimseye infakta bulunurken riya olmaması adına yaptığım infakın başkası tarafından yapıldığını söylesem yalan hükmünde midir?
- Eğer yalan olursa nasıl bir yol izlemeliyim, ne demek daha uygun olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslümanın en önemli özelliği dürüst ve güvenilir olmasıdır.

Bu nedenle her durumda doğruyu söylemesi, yalan söylememesi / yalan beyanda bulunmaması gerekir. Çünkü yalan söylemek dinimizde haram kılınmış bir eylemdir.

Bu itibarla bir kimsenin infakta bulunurken kendi adına verdiği yardımı riya olmaması için de olsa bu yardımı başkası adına yaptığını söylemesi caiz değildir. Zira yardım ve sadakalarda esas olanın gizlilik içinde yapılmasıdır.

Ancak kişinin niyeti Allah rızası olduktan sonra, yardım ve sadakalar gizli ve açık olarak yapılabilir.

Önemli olan, kişinin infakta bulunurken yardım sebebiyle karşısındakini minnet altında tutmaması ve incitmemesidir.

Diğer taraftan infakta bulunan kişi kendisi için riya endişesi duyuyorsa, bunu bir başkasının kanalıyla yapması mümkündür.