At yarışı ve iddaa olan Turkcell'de çalışmak caiz mi?

Soru Detayı

- Turkcell'de herhangi bir departmanda çalışmak caiz midir?
- Servislerinin arasında at yarışı ve iddaa tahmini var. Bunlar sonuçta kumar sayılıyor, haram. Ve kazancının tümü bundan olmasa da bir kısmını bu şekilde sağlayan bir yerde çalışmak uygun olur mu?
- Faizle iştigalleri ne durumda onu da tam bilmiyorum ama bazı durumlarda faiz uygulayan veya kullanan bir kurumda çalışmanın hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İşlerinin çoğu caiz-helal olan bir iş yerinde, helal olan işinde çalışmak caizdir.

Buna göre, haram iş yapmıyorsanız, örneğin iddaa, at yarışları ve faiz işlemlerini yapmıyorsanız ve hiçbir alakanız da yoksa çalışabilirsiniz. (İbni Abidin, 2/391)