Yasin-i Şerifi abdestsiz ve başı açık okuyabilir miyiz? Ya da abdestli başı açık okuyabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an Allah’ın kelamıdır. Vakıa suresi 79. ayetteki

“O Kur'an’a temizlenelerden başkası el süremez.”

emrinden dolayı Kur'an’a abdestsiz dokunmak doğru değildir. Bu ayeti farklı yorumlayanlar var ise de, İslam alimlerinin ortak görüşü Kur'an’a abdestsiz dokunmanın doğru olmadığıdır.

Ancak abdesti olmayan birinin el dokundurmadan karşısında bulunan Kur'an’dan okuması veya ezberinden bildiği ayet ve sureleri okuması caizdir.

Cünüp olan bir kimse ise Kur'an’a el süremediği gibi onu okuyamaz da. Ayet el-Kürsi, Fatiha ve İhlas gibi ayet ve sureleri okumak isteyen kimse, bunları dua niyetiyle okursa caizdir.(Elmalılı Hamdi YAZAR, Tefsir, Vakıa 79. ayet in izahı; Celal Yıldırım, İslam fıkhı, IV/157)

Başörtüsü olmadan da Yasin suresi okunabilir; ancak Kur'an'a saygıdan dolayı başörtülü olmak daha iyidir.