Yatarak dua edilir mi, tesbih çekilir mi, zikredilebilir mi?

Soru Detayı

1. Yatarak dua edilir mi, tesbih çekilir mi, zikredilebilir mi?
2. Dua ederken mahrem yerleri kapatılmalı mı?
- Kadın el, yüz ve ayak dışındaki yerleri, erkek ise göbek deliği ve diz kapağı arasını kapatmak zorunda mı?
3. Dua ederken tövbe şükür ederken kıbleye mi dönmek gerekir?
- Tesbih çekerken kıbleye dönmek gerekir mi?
4. Necis kıyafetle dua, şükür, tövbe edilir mi?
- Üzerimizde necis mezi idrar bulaşmış kıyafet varken mesela.
5. Gusülsüz cünüp şekilde dua tövbe şükür edilebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, her şeyin bir adabı olduğu gibi, dua, şükür ve tövbenin de kendine göre adabı vardır. Bu adaba ne kadar riayet edersek, yapılan duanın, şükrün ve tövbenin makbul olması da o kadar yükselir.

Ancak bu adabın yerine getirilmediği ve ya şartların uygun olmadığı yer, zaman ve durumlarda da dua ve şükür edilebilir, tövbe ve istiğfar edilebilir.

Bu kısa bilgiden sonra sorularınıza kısaca maddeler halinde cevap verelim:

Soru 1:
Yatarak dua edilir mi, tesbih çekilir mi, zikredilebilir mi?

Cevap 1:

Ayakta, oturarak veya yatarak Allah’ı anmakta, dua edilmesinde, tesbih edilmesinde ve zikir çekilmesinde bir sakınca yoktur.

Kur'an-ı Kerim’de yatarak da zikir ve tesbih yapılabileceği bildirilmektedir:

“Onlar ayakta iken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah’ı anarlar.” (Âl-i İmrân, 3/191)

Berâ b. Azib’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber (asm) yatağına uzandığında, sağ tarafı üzerine yatar ve şöyle dua ederdi:

“Allah’ım! Kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım. Rızanı isteyerek, azabından korkarak sırtımı sana dayadım, sana sığındım. Sana karşı yine senden başka sığınak yoktur. İndirdiğin Kitaba ve gönderdiğin Peygambere inandım.” (Buhârî, Vudû, 75; Müslim, Zikir, 56-58)

Aynı sahabi, Resûlullah Efendimizin (asm) kendisine şöyle buyurduğunu nakletmiştir:

“Yatağına gireceğin zaman namaz abdesti gibi abdest al, sonra sağ yanın üzerine yat ve bu duayı oku ve bu duanın sözleri yatmadan önceki son sözün olsun.” (Buhârî, Vudû, 75; Müslim, Zikir, 56)