Yatmadan önce okunan dualar yatakta mı okunur?

Soru Detayı

- Kafirun, Mülk, Vakıa gibi sureleri Peygamberimiz yatmadan önce okurdu gibi rivayetler var. Ve yatmadan önce yaptığı birçok ibadet var.
- Burada yatmadan önce derken yatsıdan sonra olarak mı düşüneceğiz, yoksa yatacağında mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Yatmadan önce” ifadesi insanı zora sokmayacak şekilde olmalıdır. Bu sebeple, “yatmadan önce” bazı surelerin okunması, yatsıdan sonra okumak manasına alınabilir.

Ayetü'l-kürsi, Amenerresulu, Kafirun suresi ve üçer defa “İhlas-Felak-Nas” surelerinin okunup üflenmesi, yatmak üzere iken (yatakta veya yatağın dışında) okunabilir.

Ayrıca, tesbihat lafızlarını “lâ ilâhe illallah... ” lafzını tesbihatta olduğu gibi, 33’er defa okumayı da bu zaman diliminde yapmakta fayda vardır.

Tabii ki, bu konuda Efendimizin (asm) okuduğu pek çok zikirler vardır. Fakat bu dediklerimizi sürekli okumakta büyük manevi feyizler vardır...