Yemek sofrasına yardımcı olmak sünnet mi?

Soru Detayı

- Peygamberimizin sofradan kalkarken 3 şey kaldırmasına dair bir hadis var mı?
- Efendimizin (sav) sofradan kalkarken 3 parça şey de kendisi kaldırır idi diye bir sünnetini duymuştum, böyle bir sünneti var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Erkeğin ev işlerinde hanımına yardımcı olması sünnettir.

Nitekim kaynakların bildirdiğine göre, Resulullah (asm) Efendimiz evde kendi elbiselerini temizler, koyunlarını sağar, yırtığını yamar, pabucunu tamir eder, evi süpürür, devesini bağlayıp yemini verir, hizmetçi ile beraber yemek yer, onunla hamur yoğurur, çarşıdan aldıklarını kendisi taşırdı. (bk. Kadi İyaz, eş-Şifa, 1/266)

Buna göre, Hz. Peygamber Efendimize (asm) uymak niyetiyle sofranın kurulmasına ve kaldırılmasına yardımcı olmanın da sünnet sevabına vesile olacağı söylenebilir.

Ancak, Hz. Peygamber (asm) Efendimizin sofradan kalkarken 3 parça şey de kendisi kaldırırdı, anlamında bir hadis rivayeti bulamadık.