Yemek yiyen kişiye selam verilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslümanların kendi aralarında selamlaşması İslam dininin en önemli şiarlarından biridir. Selam vermek sünnet, selama icabet etmek ise farzdır.

Selama karşılık veremeyecek durumda olanlara selam vermek ise mekruhtur.

Bu nedenle, namaz kılanlara, Kur'an-ı Kerîm okuyanlara, hutbe dinleyenlere, ilimle meşgul olanlara, yemek yiyenlere selam verilmez. Dolayısıyla bu durumda iken verilen selamı almamanın bir sorumluluğu yoktur.

Bunlara selam veren günah işlemiş olmaz. Ayrıca selam verilenler meşgul olduklarından hemen selamı alamadıkları için sorumlu olmazlar. İşleri bitince selamı alabilirler. Ya da selam veren kendi selamını geri alır.

Bununla beraber, yemek yiyen kimsenin ağzında lokma yoksa kendisine selam verilebilir. Bu durumda selama icabet etmesi gerekir. Yemek yiyenler birden fazlaysa sadece birinin icabet etmesi yeterlidir. Ancak ağzında lokma varsa kendisine selam vermek uygun olmadığı gibi icabet etmek de farz değildir.