Yılanların sol akciğeri ne işe yarar?

Soru Detayı

- Yılanların sol akciğeri bir işe yaramıyormuş. Zaten çoğu yılanda sol akciğer hemen hemen yok olmuş bazı yılanlar da varsa bile körelmiş diyorlar.
- Ayrıca boidae ailesine ait yılanlarda sol akciğer var fakat bir işe yaramıyormuş. Ben bunu çok araştırdım fakat bir şey bulamadım.
- Yılanların sol akciğeri ne işe yarar? Neden bazılarında var bazılarında neredeyse yok olmuş? Bunun hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir canlı için, önceden organ vardı da sonra köreldi, denilemez.

Cenab-ı Hak hiçbir şeyi gereksiz ve lüzumsuz olarak yaratmamıştır. Her organın mutlaka en az bir ve bazen birden çok görevi vardır.

İlimle bazı organların görevi yeterince anlaşılamamış veya ortaya konamamış olabilir. Yılanların solunum organı olan akciğere de bu açıdan bakmak gerekir.

Mesela, boa ve piton gibi yılanlarda sol akciğerler mevcuttur.

Bunun farklı sebepleri olabilir.

Bunlardan bir tanesi, bu yılanlar büyük hayvanları yutmaktadırlar. Yerine göre canlı başka bir yılanı yuttukları gibi, iri kuzuyu veya bir oğlağı da yutarlar. Bu yutma işlemi bazen dakikalarca sürer. Bu yutma esnasında yeterince nefes almaları mümkün değildir. Yedek havaya ihtiyaçları olacaktır. İşte sol akciğer bu görevi yerine getirir.

Beslenmede veya avlanmada uzun süre nefes almaya engel değilse, o grup yılanlarda sol akciğere ihtiyaç olmadığı için yaratılmamıştır.