Hz. Yunus'a ibn-i Metta denmesinin sebebi nedir?

Soru Detayı

- Risale-i Nurun Birinci Lem'asında Bediüzzaman Hazretlerinin Hz. Yunus (a.s)'ı annesinin ismiyle künyelendirmesinin hikmeti nedir?
- Neden babasının ismiyle tesmiye edilmemiş.Abdullah ibni Ömer gibi

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam tarihçilerine göre İsa (a.s.) annesinin adıyla İsa ibni Meryem olarak anıldığı gibi, Hz. Yûnus da (a.s.) "Yunus ibni Mettâ" olarak anılmaktadır.

Ancak İmam-ı Buhârî'nin verdiği bilgiye göre ise, bu görüş yanlıştır. Aslında Mettâ, Hz. Yûnus’un (a.s.) annesinin değil, babasının adıdır.