Yurt dışı namaz saatleri hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

- Yurt dışında çalışmaktayım. Sabah namazı için  internetten baktığımda 6:10 güneş doğuşu olarak gözüküyor ama saat 06:00 olmadan dışarı aydınlanmış oluyor, bu durumda ne yapmam gerekir.
- Ayrıca saatlerde yanlışlık varsa diğer vakit namazlarını ve ramazanda imsak vaktini nasıl ayarlayabilirim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Havanın aydınlanması değil, Güneş'in doğup doğmadığı önemlidir. Güneş doğmadan kılmışsanız namaz geçerlidir.

Bulunduğunuz ülkede Diyanet İşleri Başkanlığı takvimine uymanızı tavsiye ederiz, o ülkeye ait başka bir takvime uymanızın da bir sakıncası olmaz, namazlar da oruçlar da geçerlidir, endşe edecek bir durum yoktur.