Yurt dışında başı açarak okumak caiz mi?

Soru Detayı

- Çok acil bir sorum var:
- Şimdi ben yabancı bir ülkede doğdum büyüdüm ve okudum hala da okuyorum, bu yabancı ülkede okullarda Müslüman kız kardeşlerimizin başını açtırıyorlar ve ben de buna dahilim yani okullarda başörtülü istemiyorlar bu durumda ne yapmalıyım?
- Her basımı açtığımda çok kötü hissediyorum kendimi ama diyorum ki kendi kendime “Allah affetsin” diyorum. Buradaki şartlar çok zor.
- Bana yardımcı olabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ergenlik çağına gelmiş kızın ve kadının başını kapatması dahil tesettüre girmesi farzdır, avret (örtülmesi gereken) yerlerini namahrem kişilere açması günahtır, haramdır. Bu hükmün istisnası zaruret hali olabilir.

Sizin okumanız, okula devam etmeniz zaruri mi değil mi ona kendiniz karar vereceksiniz. Zaruri ise mecbur olduğunuz kadarını açarsınız.