Yurt dışında, gayri müslim bir ülkede, devlet haksız vergi uyguluyorsa, vergi kaçırmak caiz olur mu?

Soru Detayı

- Yurt dışında yaşıyorum, bulunduğum ülke krizden dolayı halka cok haksız yaptırımlar uygulamakta; bir yandan maaşlarını keserken, diğer yandan vergileri arttırıyor. Bu durumda insanların elinde çok bir kâr kalmıyor. Hatta neredeyse zararına satış yapacaklar. Bu yüzden insanlar fiş kesmeyebiliyor. Bildiğim kadarıyla İslam fıkhında ideal devlet kavramı var yani devletin durumu ve işleyişi, bazı cezai yaptırımlarda hafifletici sebep olarak görülebiliyor. Bizleri aydınlatırsanız çok memnun oluruz..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslüman olmayan bir ülkede yaşayan Müslümanlar, o ülkenin bahsedilen kanun ve kurallarına uymak mecburiyetindedirler. İşlerine gelmiyorsa ülkeden ayrılırlar...