Yurt dışında yiyecek firmaların cevaplarına güvenilir mi ve amel edilir mi?

Soru Detayı

- Almanya’da yaşıyorum ve burada helal gıda konusunda biraz daha dikkatli olmak lazım.
- Ben telefonuma birkaç gün önce bir uygulama yükledim. Bu uygulama ise ürünlerin barkodlarını tarayarak helal olup olmadığını tespit ediyor. Mesela bir ürünün barkod numarasını taradığımda uygulama bana içinde alkol veya hayvan katkısı olup olmadığını söylüyor ve bunu belirlerken de delil olarak o ürünün üreticisinin bir açıklaması bulunuyor.
- Üretici “Hayvansal Gıda ve Alkol katılmadı” Cevabını vermiş ise, o ürünü yemek caiz midir?
(Bahsi geçen uygulama Müslümanlar tarafından geliştirildi).

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Alınıp yenecek ve içilecek ürün helal gıda sertifikası veren muteber bir kuruluşun damgasını taşıyorsa alınır ve yenir, içilir.

Barkotta beyan usulünü de Müslümanlar koymuşlarsa ve denetliyorlarsa bu da alınır, yenir ve içilir.