Yusuf Suresinde geçen, Arapça bir Kur’an, ifadesi ne demektir?

Soru Detayı

- İnnâ enzelnâhü Kur'ânen arabiyyen lealleküm ta'kılûn..(Yusuf, 2)
- Burada surede el-Kur’ân demiyor, Kur'ânen diyor. Nekre olarak kullanıyor?
- Buradaki bahsedilen herhangi bir Kur'an ne demek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Surenin ilk ayetinde yer alan “kitap”tan maksat Yusuf suresidir.

“Biz onu indirdik.” anlamına gelen “İnnâ enzelnâhü”deki “hü” zamiri kitaba, dolayısıyla Yusuf suresine aittir.

İkinci ayette yer alan “Kur’anen” kelimesi, “Enzelnâhü”deki zamirin halidir.

Buna göre ayetin manası şöyle olur:

“Şüphesiz biz onu/Kitabı/Yusuf suresini, -düşünüp anlayasınız diye- Arapça bir Kur’an (bir sure) olarak indirdik.”

Hâl, kural olarak nekre olduğu için “Kur’anen” de nekre olarak gelmiştir.