Zalim, ateşten bir tabut içine mi konulur?

Soru Detayı

- Zalim, zulmet içinde getirilip ateşten bir tabut içine konulur, anlamında bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bir hadis rivayeti şöyledir:

Kıyamet gününde bir münadi şöyle seslenir:

"Nerede zalimler, nerede zalimlere benzeyenler ve zalimlere yardımcı olanlar, hatta onlara mürekkep hokkası uzatan yahut onların bir kalemini yontan dahi olsa (nerede)?"

Bunların hepsi demirden bir tabuta topluca konulurlar ve bu tabutta cehenneme atılırlar. (Deylemî, Firdevs, 1/255)

Demek ki, zalim olmaktan sakındığımız kadar, zalime yardımcı olmaktan da sakınmalıyız.

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin şöyle dediği de rivayet edilmiştir:

Uğradığı zulümde yardımcı olmak üzere bir mazlum ile yürüyen bir kimsenin ayaklarını, kıyamet günü o ayakların kaydığı o günde sırat üzerinde sabit kılar.

Her kim de bir zalim ile birlikte zulmünde ona yardımcı olmak üzere yürüyecek olursa, yüce Allah ayakların kaydığı o günde sıratın üzerinde ayaklarını kaydıracaktır. (bk. Kudai, Müsnedu'ş-Şihab, 1/315)

Başka bir hadiste ise, bir zalimle (zulmüne yardımcı olmak için) birlikte yürüyen günah işlemiş olur, denilmektedir. (bk. Heysemi, Mecmau'z-Zevaid, 4/205)

Demek ki, bir kimse bir zalimle ona yardımcı olmak maksadıyla beraber yürüdüğü takdirde günahkâr olur. Zira o yüce Allah'ın: "Günah işlemek ve haddi aşmak üzerinde ise yardımlaşmayın" (Maide, 5/2) buyruğundaki yasağı işlemiş olur.

Başka bir ayette de şöyle buyurulur:

"Bir de sakın zulmedenlere meyletmeyin, sempati duymayın. Yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah'tan başka dostunuz yoktur; sonra yardım da göremezsiniz." (Hud, 11/113)

Bu ayetler ve hadisler, sadece zulmedenleri değil, zulme alet olanı, taraftar olanı hatta az bir meyil gösterenleri bile içine almaktadır. Çünkü "küfre razı olmak küfür olduğu gibi, zulme razı olmak da zulümdür." Dalalete, yalana, günaha, harama taraftar olmak dalalettir, yalandır, günahtır, haramdır.