Zekatımı tanıdık birisinin borcunu kapatma için kişiye vermeden borcuna verebilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi Mezhebi'ne göre, zekâtınızı tanıdık birisinin borcunu kapatma için kişiye vermeden borcuna verebilirsiniz. Yalnız onun bu konuda size izin vermesi gerekir.(krş. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/896).

Ona bir şekilde böyle bir şeyi yapmak istediğinizi söyleyip haberdar ettikten ve olurunu aldıktan sonra ödersiniz.