Zengin değilken yapılan hac geçerli mi?

Soru Detayı

- Ben ve eşim üzerimize farz değilken paramızı bir şekilde bulduk hacca gittik (Allah kabul etsin).
- Ancak şimdi hac yapabilecek varlığa kavuştuk. Hac zengin olana farz ise fakir olarak gittiğimiz hac nafile bir ibadet miydi, şimdi farz olduysa yeniden gitmek gerekir mi?
- Başka şekilde sormak gerekirse; kişiye ömründe bir hac yapması, hac yapma fırsatını bulduğunda mı farz, yoksa zengin olduğunda mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hac etmek için gerekli imkân bir şekilde (hibe, gruba hizmet vb.) bulup haccını eda eden yoksul bir Müslüman, sonradan zengin olsa da hac vazifesini yapmıştır, yine hacca giderse, bu, nafile olur.

Kur'an-ı Kerim’de haccın farz olduğunu bildiren en kesin ifade Al-i İmran suresinin 97. ayetidir:

“Orada apaçık deliller, İbrahim’in makamı vardır. Oraya giren emniyette olur. Gitmeye gücü yetenin o evi ziyaret etmesi, Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkâr ederse bilmelidir ki, Allah hiçbir şeye muhtaç değildir.”

Ayrıca Hz. Peygamber (asm) Efendimizin sünneti, Müslüman bilginlerin ortak görüşleri ve bütün Müslümanların uygulama birliği de haccın farz olduğunu göstermektedir.

Hayatında bir defa hac yapan Müslüman bu görevi yerine getirmiş olur.

Buna göre yoksul iken bir şekilde hacca gitmiş olan bir Müslüman, daha sonra zenginleşse bile artık bir defa daha hac yapması gerekmez.