Züleyha, kadınların ellerini keseceğini biliyor muydu?

Soru Detayı

- Yusuf suresi 31. ayette Hz.Yusuf'u gören kadınların hepsinin şaşkınlıkla ellerini kestiği bildiriliyor. Bütün kadınların şaşkınlıkla ellerini kesmesini anlamakta zorlanıyorum. Hz. Yusuf'un hayatı boyunca onu gören tüm kadınların benzer şeyler yaşaması gerekiyor bu durumda.
- Ayrıca valinin karısının gelen konuklara bıçak verdiği ayette özellikle bildirilmesi valinin karısının kadınların ellerini keseceğini önceden bildiği anlamına mı geliyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda açıkça bir ifade yoktur. Fakat Kuran’ın tasvir ettiği bu sahnenin hazırlanması, Züleyha’nın bunu bilerek yaptığı anlaşılmaktadır. Mesela:

- Misafirlerin Yusuf’un güzelliği karşısında şoke olacaklarını,
- Kendinden geçeceklerini,
- Ve bu sersemlik halinde ellerini keseceklerini, bildiği anlaşılıyor.

Ayrıca;

- Bıçak ile kesilen meyvelerin getirilmesi,
- Ve gerçekten onların ellerini kesmelerinin realitesi,

Züleyha’nın bu sahneyi özellikle tasarladığı ihtimalini kuvvetlendirmiştir.

- Ayetin açık ifadesi ortada iken, “Bütün kadınların şaşkınlıkla ellerini kesmesini anlamakta zorlanıyorum.” fikrine katılmakta zorlanıyoruz.

Bir mümin olarak Allah’ın bu açık seçik ifadesini tevil etme imkânının da olmadığını düşünüyoruz.

“Hz. Yusuf'un hayatı boyunca onu gören tüm kadınların benzer şeyler yaşaması gerekiyor bu durumda.” şeklindeki düşünceye hiç katılmıyoruz. Zira, davet edilen misafirler, kendilerine Yusuf’un gösterileceğini biliyorlarlardı, en azından güçlü tahminde bulunmuşlardır.

Bu konuyu şöyle izah etmek mümkündür:

1) Züleyha tarafından davet edilen kadınların hepsi, Züleyha gibi ünlü bir kadının Yusuf’a karşı olan aşkını ve bu davetin bu konuyla ilgili olduğunu biliyorlardı.

2) Mısır Azizinin hanımı olması yanında fiziki yapısı ve manevi donanımlar itibariyle de bir köleye karşı böyle bir aşka kapılmasının anormal olduğunu düşünüyor, Yusuf’u gözlerinde alabildiğince büyütüyorlardı.

3) Özellikle bu hadiseyi yakından takip etmiş olan bu hanımefendilerin beşikteki bir bebeğin konuşmaya başladığı ve olayın çözüm yolunu gösterdiği hususlarını da yakinen biliyorlardı. Ve bu da Yusuf’u gözlerinde insanüstü bir varlık olarak tasavvur etmelerine sebep olmuştur.

4) Buna rağmen Züleyhanın teklifini reddeden ve kaçıp kurtulmak isteyen bu kölenin bu durumu da -gömleğinin arkadan yırtılmış olmasıyla- beşer üstü bir varlığın tasavvurunu tasvir ediyordu. Bu da bu kölenin gerçekten bir insan veya cinni bir varlık değil, olsa olsa bir melek olduğu yönündeki düşüncelerini pekiştiriyordu.

5) Bu ve benzeri tasavvurlar, psikolojik durumlar, oluşan hâlet-i ruhiyeler, bu misafir kadınları Hz. Yusuf hakkındaki psikolojik tahayyül yolunda temayül yoklamalarını, diğer kadınlardan çok farklı bir boyuta taşımıştır.

Bu ve benzeri gerçekler, davet edilen misafir kadınların başka kadınlarla aynı tutmanın bu psikolojik argümanların iyi okunmadığına çok açık delillerdir.