100 salavat getirenin 30 dileği peşin yerine gelir, hadisi sahih mi?

Soru Detayı

- Kim sabah namazını kıldıktan sonra 100 salavat getirirse Allah onun 30 dileğini peşin, 70 dileğini gecikmeli olarak gerçekleştirir şeklinde bir hadis var mı?
- Sosyal medyada rastladım doğrulamak istedim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bir hadis rivayeti şöyledir:

“Her kim sabah namazını kıldığında (dünya kelamı, konuşmadan) 100 kere bana salavat okursa, Allah Teala onun otuzu peşinen, 70’şi de gecikmeli olmak üzere yüz ihtiyacını yerine getirir. Akşam da (böyle yapan) için bunun benzeri bir müjde vardır.”

Orada bulunan sahabiler, Ey Allah’ın Elçisi sana nasıl salavat getirelim, diye sordular.

Bunun üzerine Hz. Peygamber (asm), “Allah ve melekleri peygambere salat ederler. Ey iman edenler! Siz de ona salat edin ve onu tam bir teslimiyetle selamlayın.” (Ahzab 33/56) mealindeki ayeti okudu ve şöyle buyurdu: “Allahümme salli ala Muhamed” deyin ve bunu yüze tamamlayın. (Sehavi, el-Kavlü’l-bedi, s. 179)

Ancak bu hadis rivayetinin zayıf olduğu bildirilmiştir. (bk. Sehavi, a.y.)

Benzer bir rivayet ise şöyledir:

“Kim günde 100 defa bana salavat getirirse, Allah onun 100 ihtiyacını yerine getirir. Bunlardan 70 tanesini ahiret için, 30 tanesini de dünya için kabul eder.” (İbn Kayyım el-Cevziyye, Cilaü’l-efham, s. 509)

Hafız Ebu Musa, bu hadis rivayetinin hasen olduğunu bildirmiştir. (Cilaü’l-efham, a.y.)

Ancak, bu rivayetin senedinde yer alan Ebubekir el-Huzeli’nin metruku’l-hadis yani rivayetlerinin alınmayacağı ve yalan söyleyen biri olduğu ifade edilmiştir. (bk. İbn Hacer, Tehzibu’t-tehzib, 12/46; Mizzi, Tehzibü’l-kemal, 33/159-161)