Abdestten sonra okunacak dualar nelerdir?

Soru Detayı

- Abdestten sonra yapılacak dualar ve bu duaların sahihliği hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdestten sonra okunacak dualarla ilgili bazı hadisler şöyledir:

1. Ebu Musa el-Eş’ari (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselama abdest alırken geldim, abdestten sonra şöyle dua ediyordu:

اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِي ذَنْبِي، وَوَسِّعْ لِي فِي دَارِي، وَبَارِكْ لِي فِي رِزْقِي

Allahummegfirlî zenbî ve vessiğlî fî darî ve bariklî fî rızgî.

Ey Allah’ım! Günahımı bağışla, evimi genişlet ve rızkımda bereket ihsan et. (bk. Nesei Ameli’l-Yevm 80, İbnu’s-Sünni Ameli’l-Yevm 28)

Bu hadis rivayetinin inkıtaı ve ittisali konusunda alimler arasında farklı görüşler vardır. Bazılarına göre “sahih”, diğer bazılarına göre ise “zayıf”tır.

- Tirmizi de bu hadisi (namaz veya abdestten sonra kaydını koymadan) rivayet etmiş ve “garip” diyerek zayıf olduğuna işaret etmiştir.

- Hafız Heysemi de “namazda iken” kaydıyla İbn Hanbel’den naklettiği rivayetin senedinde “tanımadığı bir raviden söz ederek” hadisin zayıflığına işaret etmiştir.

- Bazıları Nevevi’nin “Ezkar”ında bu hadis rivayeti için “hasen” dediğini nakletmiştir. Fakat "Ezkar" isimli eserde bu hadis rivayeti hakkında bir değerlendirmenin yapıldığına rastlayamadık. (bk. el-Ezkar, 1/29)

2. “Her kim abdest alır ve sonra şöyle derse, bu dua beyaz bir sayfaya yazılır. Sonra üzeri bir mühürle mühürlenir, Arş’ın altına konur ve kıyamet gününe kadar orada muhafaza edilir!”

سُبْحَانَكَ، اللَّهُمَّ، وَبِحَمْدِكَ، أَشْـهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ، وَأَتُوبُ إِلَيْكَ

Ey Allah’ım! Sana hamdederek, seni tüm noksanlıklardan tenzih ederim. Senden başka hakkıyla ibadet olunan hiçbir ilah olmadığına şehadet ederim. Senden bağışlanma diler ve sana tövbe ederim. (Nesei Amelu’l-Yevmi ve’l-Leyle 173, Taberani Mucemu’l-Evsad, Tergib ve Terhib 1/257, 3/313)

Bu hadisi rivayet eden Nesai -bazı âlimlerden naklen- bunun merfu olarak rivayet edenlerin yanlış yaptıklarını, doğrusu bunu mevkuf hadis olduğunu bildirmiştir. (bk. Nesai, amelu’l-yevmi ve’l-leyleti, 1/173; es-Sünenu’l-Kübra,9829; Tirmizi, 9831).

- Hadis âlimlerinin büyük çoğunluğuna göre, merfu olan rivayet zayıf olmakla beraber, Ebu Said el-Hudri’ye mavkufen zikredilen rivayetin sahih olduğunu bildirmişlerdir.

- Bazı hadis âlimleri bu rivayetin merfunun da mevkufunun da zayıf olduğunu bildirmişlerdir. Fakat İbn Hacer, merfu olanın zayıf olabileceğini, ancak mevkuf olanın sıhhatinde şüphenin bulunmadığını bildirmiştir. (bk. et-Telhisu’l-Habir, 121)

3) “Sizden herhangi bir kimse abdest alır ve abdest alışını tam yaptıktan sonra (şöyle) derse, muhakkak ki, ona cennetin sekiz kapısı açılır ve kendisi hangisinden isterse içeriye girer.”

أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ، وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ، وَرَسُولُهُ

Allah’tan başka hakkıyla ibadet olunan hiçbir ilah olmadığına, Allah’ın bir olduğuna ve ortağının bulunmadığına şehadet ederim. Yine şehadet ederim ki, Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Allah’ın Kulu ve Rasulüdür. (Müslim Taharet, 17, h. no: 234; Ahmed bin Hanbel, Müsned 4/145, 146, 153)

Bu hadis sahihtir.

Özetle söylemek gerekirse abdest aldıktan sonra şu dualar okunabilir:

أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ، وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ، وَرَسُولُهُ

“Şehadet ederim ki Allah’tan başka hiçbir  ilah yoktur. O, birdir, hiçbir şeriki yoktur. Ve (yine) şehadet ederim ki, Muhammed onun kulu ve resulüdür.

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي مِنَ التَّوَّابِينَ وَاجْعَلْنِي مِنَ الْمُتَطَهِّرِينَ

 “Allah’ım! Beni tövbe edenlerden kıl, beni temizlenen / arınan kimselerden eyle.”