Allah, İsa’ya, Muhammed’e iman et dedi mi?

Soru Detayı

- Böyle bir rivayet var mı eğer var ise açıklayabilir misiniz?
​“Allah İsa (as)’ya şöyle vahyetti: “Ey İsa! Muhammed’e kendin iman et, ümmetinden de O’na yetişenlere iman etmelerini emret! Zira eğer Muhammed olmasaydı, Âdem’i yaratmazdım. Eğer Muhammed olmasaydı, cenneti de cehennemi de yaratmazdım. Arşı su üzerinde yarattığımda sallanmıştı da üzerine ‘La ilahe illallah, Muhammedu’r-Rasûlullah’ yazdım, öyle sakinledi.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis rivayeti şöyledir:

“Allah İsa’ya şöyle vahyetti, ‘Ey İsa, Muhammed’e iman et. Ümmetine de emret ki onlardan ona ulaşanlar da iman etsinler. Muhammed olmasaydı Âdem’i yaratmazdım. Muhammed olmasaydı cenneti ve cehennemi yaratmazdım. Su üzerinde Arşı yarattığımda arş çırpındı. Üzerine 'Lâ ilâhe İllallâh Muhammedun Resûlullah' yazdım, sakinleşti.” (Hakim, Müstedrek, 2/615; bk. Taberani, Evsat, 6/314; Hallal, Sünne, 1/237; İbnü’l-cevzi, el-Vefa, 1/25; Salebi, el-Keşf, 9/266; Beyhakî, Delailü’n-Nübüvve, 5/489)

Hakim bu hadisin senedinin sahih olduğunu, ama Buhari ve Müslim’in onu rivayet etmediklerini söylemiştir. (Mustedrek, 2/615)

Zehebi ise, Telhisinde “Mevzu olduğunu zannediyorum.” demiştir.

Kadı İyaz, buna benzer bazı rivayetleri senetsiz bir şekilde nakleder. (bk. eş-Şifa, 1/227-8, Kahire-1977)

Bu ve benzeri rivayetler, Hz. Peygamber Efendimiz (asm)'in manevi makamına işaret etmektedir.