Allah kuluna âşık olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah için bu ifadeyi kullanmak doğru değildir.

Allah, kulundan razı olur.

Bediüzzaman Hazretleri de her ne kadar evliyadan olan Süleyman Efendi’nin kastettiği mana doğru olsa da “aşk” vasfını Allah’a isnat etmenin uygun olmadığını şu sözlerle ifade etmiştir:

“Mirac-ı Nebeviyedeki maceralardan birisi: Cenab-ı Hakk'ın Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm'a karşı muhabbet-i münezzehesi, 'Sana âşık olmuşum.' tabiriyle ifade edilmiş. Şu tabirat, Vâcibü'l-Vücud'un kudsiyetine ve istiğna-i zatisine, mana-yı örfî ile münasip düşmüyor. Madem Süleyman Efendi'nin mevlidi, rağbet-i âmmeye mazhariyeti delaletiyle; o zat ehl-i velayettir ve ehl-i hakikattır, elbette irae ettiği mana sahihtir...”(bk. Mektubat, s. 304)

der ve "Sana âşık olmuşum" mısraının Cenab-ı Hakkın kudsiyetine uygun olmadığı gerekçesiyle, tevil ederek "Ben senden razı olmuşum." demenin daha uygun olacağını söyler.

Özetle, insanların örfünde "aşk” kavramının farklı şekilde algılanması nedeniyle, bu kavramın Allah için kullanılması uygun değildir.