Allah suretinizi güzel yaptı ifadesiyle anlatılmak istenen nedir?

Soru Detayı

- Ben Arapça falan bilmem, meal okuyarak da Kuran’dan hüküm çıkaramam çünkü bu doğru bir şey değildir.
- Sizce, Allah suretinizi güzel yaptı ifadesiyle anlatılmak istenen nedir?
- Güzellik tabi ki de göreceli bir kavramdır ama insanlar arasında dış görünüş ve tip açısından güzel olmayan, yakışıklı olmayan insanlar da vardır. Yani dış görünüş olarak çirkin insan yoktur diyemeyiz. Fakat ayette “Allah size suret verdi ve suretlerinizi güzel yaptı” diye bir ifade geçmektedir. Suret dış görünüş demektir öyle değil mi?
- Ayet dış görünüş olarak herkesin güzel olduğunu söylüyor fakat dediğim gibi her ne kadar güzellik göreceli bir kavram olsa da dış görünüş olarak çirkin insan yoktur diyemeyiz. - Bu ayet “Allah suretinizi (dış görünüşünüzü) güzel yaptı” derken neyi kastetmektedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

“O / Allah gökleri ve yeri hak ve hakikate uygun yarattı. Size de suret / şekil verdi ve suretlerinizi / şekillerinizi güzel biçimde yarattı. Nihayet dönüş ancak onadır.” (Teğabun, 64/3)

Buradaki "suret"ten maksat yalnız yüz değildir; insanın biçimidir, şeklidir, boyudur, endamıdır. Hatta maddi ve manevi donanımlarıdır.

İnsanın manevi donanımları Allah’ın isim ve sıfatlarını gösteren, ilahi rububiyeti temaşa eden ve ettiren bir değer ölçüsüdür. Maddi donanımı itibariyle de mahlukatın en güzeli, boyu, şekli ve endamı en mükemmeli olan bir varlıktır. (krş. Razi, Beydavi, ilgili ayetin tefsiri)

Demek ki, ayette yakışıklı olma özelliğinden ziyade, muhkem, mükerrem, sağlam, hikmetli, diğer canlılardan daha farklı bir şekle sahip olduğu anlatılmıştır.

Denilebilir ki ayetteki “suretin güzelliği”, maddi-manevi donanımları ile “ahsen-i takvim” denilen en güzel bir kıvamda olduğunu ifade etmeye yöneliktir.